Kuhu minna?

Lõuna Aafrika on selle poolest ainulaadne riik, et juriidiliselt ei ole pealinna määratud. Kaplinn on juriidiline pealinn, seal asub ka Parlament. Pretoria on administratiivne pealinn, seal asub Presidendi Kabinett. Bloemfountain on seadusandlik pealinn, seal asub riigi Ülemkohus. Konstitutsioonikohus asub Johannesburgis. Suurem osa välissaatkondadest resideeruvad Pretorias.

Lõuna Aafrikas on 9 provintsi, nad kõik on külastamist väärt. Sõltuvalt sellest, mitmendat korda minna, mida teha soovite või millisel aastaajal reis plaanis on, võib olla erinev ka ka konkreetse sihtkoha valik.

Veel üks soovitus – kui vähegi võimalik, siis minge Lõuna Aafrikasse vähemalt kaheks nädalaks. Tegemist on väga suure riigiga – oma 1,2 miljoni km2-ga on ta enam-vähem sama kui Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia kokku. Ja ärge üritagegi ühe korraga tervet riiki ära vaadata, pigem püsige 1-2 provintsi piirides.

Kui väga lühidalt kokku võtta, siis suurem osa vaatamisväärsustest asub kahes piirkonnas – Lääne Kapimaal (Western Cape) ja riigi idaosas (Mpumalanga ja KwaZulu-Natal). Mulle endale meeldib väga ka üsna inimtühi Northern Cape, eelkõige selle Kalahari kõrbe äärne piirkond – aga seal käimiseks tuleb kindlasti rohkem aega varuda.

Western Cape (Lääne Kapimaa)

Minu absoluutne lemmik, praktiliselt teine kodu. Kui teie huvi ei ole just Krugeri rahvuspargi külastamine, Blyde River Canyon või Kalahari kõrb, siis tasub kindlasti just Kaplinna lennata ja oma esimene tutvus Lõuna Aafrikaga just selles piirkonnas teha. Kuigi tegemist ei ole kõige suurema provintsiga, on Western Cape oma 129,462 km2-ga pindalalt ligi 3 Eestit. 

Lääne Kapimaal tundub olemas olevat praktiliselt kõik, mida hing ühest sihtkohast ihaldab – ookean, mäed, ilusad linnad ja külakesed, liivarannad, viinamarjaaiad ja silmapiirini ulatuvad viljapõllud, superhea toit ja vein. Kui see kõlab nagu vaatamisväärsuste üleküllus, siis nii see tegelikult on ka. OK, suuremad loomapargid jäävad riigi idaosasse ja Atlandi ookeani poolsed rannad on isegi meie jaoks külma veega, aga kõik muu on kohapeal isegi parem kui siin lugedes tundub. Sa võid sõita kaks nädalat ringi ühtegi päeva kordamata ja ikka jääb ajast puudu. Ma ise veedan siin 2-3 kuud aastas ja isegi pärast 25 aastat leian iga kord jälle midagi uut ja huvitavat, mis varem kahe silma vahele on jäänud.

Kui kusagilt alustada, siis juba Kaplinn ise on omaette vaatamisväärsus. Kui olete nö kohustuslikud TOP 6 ära vaadanud (Table MountainCape PointV & A WaterfrontKirstenboschGroot Constantia ja Robben Island), siis kindlasti pakuvad avastamisrõõmu kirev Bo-Kaap (praegu tuntud ka kui Cape Malay Quarter), Two Oceans Aquarium, ilusa liivaranna (aga külma veega) ja kümnete baaride ja restoranideg Camps Bay, peoloomade kogunemiskoht Long Street. Parimad vaated Kaplinnale ja Table Mountainile avanevad kindlasti Signal Hill’i otsast, matkahuviliste jaoks olgavad sealt ka rajad Lion’s Head’i  (669 m) tippu.

Kui plaanite külastada Hea Lootuse neeme, siis soovitan kindlasti teha peatus Hout Bay kalurikülas, sõita läbi käänulise Chapman’s Peak Drive ja teha väike kõrvalpõige teise, veidi hipilikku Kalk Bay kalurikülla. Lisaks Simons Town ja Bouldersi pingviinide koloonia.  

Ja muidugi Stellenbosch, üks neist vähestest paikadest maailmas, kus ma elada sooviksin. Umbes Tartu suurune ülikoolilinn, kus praktiliselt kõik on 5 minuti jalgsikäigu kaugusel – alates armsast hommikusöögikohast Schoon De Companje,  koloniaalkauplusest Oom Samie se Winkel kuni veinimõisade, arvukate tipprestoranide ja klubideni.

Kindlasti Franschhoek,  väga Provence hõnguline prantslaste linnake oma veinimõisade, poekeste ja restoranidega. Vaalapealinn Hermanus, austrikasvatuse keskus Knysna, jaanalinnupealinn Oudtshoorn, pika liivarannaga Wilderness… uskumatult palju selliseid kohti, kus ka ise pidevalt käin.  

Kui veidi autoga sõita viitsite, siis Route 62 on teema – tundide kaupa vaheldumisi mägesid, veinimõisasid, väikelinnu ja suurt tühjust… ja mõned armsad peatused sellel teel, näiteks Joubert-Tradauw veinimõisa Deli, Ronnies Sex Shop, portveinipealinn Calitzdorp.

Lisainfo:

http://www.getaway.co.za/travel-ideas/18-free-western-cape/

Ja üks päris hea kaart lisainfoga:

http://wesgro.co.za/maps/Tourist%20Map.pdf

KwaZulu-Natal

KwaZulu Natal on heaks sihtkohaks aastaringselt, tänu subtroopilisele kliimale ja soojale India ookeanile on siin meeldivalt soe ka Lõuna Aafrika talvel (maist juulini). 

Ka Zulude Kuningriigina tuntud provints on kuulus eelkõige oma liivarandade, Drakensbergi mägede ja loomaparkide poolest. Üksjagu vaatamist on ka Durbanis, mis on kujunenud tõeliseks kultuuride kohtumistaigaks – siin elab näiteks suurim India kogukond väljaspool Indiat. 

Durbanis on külastamist väärt Botaanikaaed,  India kvartal, erinevad teemapargid ja muidugi Golden Mile oma atraktsioonide ja ahvatlustega. Viimastest võiks eraldi nimetada Aafrika suurimat veeparki uShaka Marine World.  

Mida veel vaadata:

Hluhluwe iMfolozi loomapark, üks minu lemmikuid. Meeldib eelkõige selle tõttu, et pole nii hoomamatult suur nagu Kruger, samas on Big Five ja kõik muud loomad olemas. Tegemist on vanima loomapargiga Aafrikas, asutatud aastal 1895. Parim külastuse aeg maist oktoobrini.  

iSimangaliso Wetland Park kujutab endast kaheksat omavahel ühendatud ökosüsteemi – siin leidub nii koralliriffe, järvi, soid, krokodillidest kubisevaid jõgesid, savanni kui ka rannadüüne. Tegemist on kõige suurema krokodillide ja jõehobude kontsentratsiooniga Aafrikas.

Drakensbergi mäed on nende jaoks, kellele meeldib metsik loodus ja jalgsimatkad, samuti neile, kes oma neljarattaveoliste võimeid proovile soovivad panna. Kui teil õnnestub üle mäestiku lennata helikopteri või õhupalliga, on see kindlasti midagi sellist mis elu lõpuni mällu sööbib. Drakenbergi mägede piirkonnas on ka ainus Lõuna Aafrika mäesuusakeskus.

Kui satute siiakanti juunis-juulis, siis Sardine Run on midagi sellist, mida ei tasuks maha magada.

Lisalugemist:

http://www.zulu.org.za/

http://www.thebestofkzn.co.za

Nortern Cape

Kuna tegemist on kõige suurema pindala, aga kõige väikesema elanike arvuga provintsiga, siis siin kohtab üksjagu tühjust ning ühe vaatamisväärsuse juurest teise juurde sõitmiseks kulub vähemalt pool päeva. Ehk siis siia tasub tulla nendel, keda aeg liigselt taga ei sunni ja kes pikki vahemaid sõita armastavad. 

Ühtegi superilusat linna siiakanti ei jää, samas on näiteks Upington täiesti OK koht mõnepäevaseks peatuseks ja baasiks ümbruskonnaga tutvumiseks. 

Mulle endale Northern Cape väga meeldib, eriti selle Kalahari kõrbe osa. Kui olete juba Krugeris või mõnes teises loomapargis käinud, siis kõrbepargid on hoopis teine kogemus. Nii ilusaid ja suuri lõvisid te ilmselt kusagil mujal ei kohta. 

Mida siis vaadata? Minu enda TOP 3 oleks selline:

Kgalagadi Transfrontier Park. Tegemist on ühega vähestest piire ületavatest parkidest, suurem osa sellest paikneb isegi Botswana poole peal. Samas saate pargi siseselt sõita vabalt mõlema riigi poole peal, ilma et peaksite viisa või piirivalve pärast muretsema – ainukeseks tingimuseks, et saabute parki ja lahkute sealt sama värava kaudu. Siin leidub väga erineva tasemega majutust, alates elektri ja dushiga majakestest kuni telkmajutuseni välja. Kui saabute siia neljarattaveolisega, siis saate ka oma käe peal ringi sõita. Samas võite ka koha pealt safari tellida.

Augrabiese juga. Eriti võimas vaatepilt vihmaperioodi ajal, reeglina jääb see märtsi ja oktoobri vahele. Suurim juga on veidi üle 60 m kõrge, 1988. a. üleujutuse ajal registreeriti veehulgaks 7800 m3 sekundis, mis ületab Niagara keskmise taseme neljakordselt.

Namaqualand. Juulis-augustis kattub siin maa kümnete kilomeetrite ulatuses värviliste kevadlilledega ja see on vaatepilt, mille pärast kohalikud sadade kilomeetrite pikkuse teekonna ette võtavad. Nii et tegemist on väga hooajalise vaatamisväärsusega.

Paljude jaoks kõlab ka Kimberley tuttavalt ja ka mul oli plaanis seda ‘Suurt Auku‘ vaatama sõita. Selle peale küsisid mu kohalikud sõbrad, et kas ikka on mõtet sõita maha 500 km, vaadata 10 minutit seda auku ja siis jälle 500 km tagasi sõita…

Aga kui midagi üllatavat leida soovite, siis Kalahari kõrbe servas asuvad veinimõisad. Jah, keset kõrbe tehakse ka veini – mitte küll palju, aga Orange jõe orust leiab näiteks sellised väikesed tootjad nagu Bezalel ja Die Mas. Samuti üks suurem tootja Orange River Cellars. Eksootilised on ka ‘rosinatehased’ – ehk siis sealsamas lähedal võite teede ääres näha suuri erinevat värvi viinamarjadega kaetud platse.

Lisalugemist:

http://www.southafrica.net/za/it/top10/entry/top-10-natural-attractions-in-the-northern-cape

http://www.roughguides.com/article/northern-cape-south-africa/

Mpumalanga

Ainuüksi Krügeri rahvuspark ja Blyde River Canyon teevad sellest provintsist väga atraktiivse sihtkoha, kuid vaatamist on siin rohkemgi. 

Krügerit ei ole ilmselt mõtet väga reklaamidagi, siin käib üle miljoni külastaja aastas. Oma ligi 18 tuhande km2-ga hõlmab ta umbes 40% Eesti pindalast, mistõttu siia on mõtet tulla vähemalt 3 päevaks. Erineva taseme ja hinnaskaalaga majutuskohti leidub Krügeris suurel hulgal, aga tipphooajal tasuks siiski varakult ette broneerida. Pargis saab ringi sõita nii enda autoga kui ka võtta giidiga safari – viimane on muidugi ohutum, kuna omapäi kulgedes ei oska lihtsalt kõiki loomadega kaasnevaid ohte õigesti hinnata.

Blyde River Canjon on maailmas suuruselt kolmas ja pakub mitmeidki hingematvalt ilusaid vaateid – Graskopi poolt sõites tasub kindlasti teha peatused Pinnacle, God’s Window, Bourke’s Luck Potholes’i ja Three Rondawels’i juures.

Ka koskesid on siin rohkem kui mujal Lõuna Aafrikas – Horseshoe Falls, Lone Creek Falls, Mac-Mac Falls, Lisbon Falls ja Berlin Falls on neist suurimad.

Eastern Cape

Eastern Cape on eelkõige tuntud oma Wild Coast ranniku ja Groot Karoo platoo poolest, aga vaadata ja teha on siin oluliselt rohkem. Tõeline matkajate paradiis, mis pakub tegevust ka adrenaliinisõltlastele – näiteks maailma kõrgeim 216 m Bloukrans Bungy sild asub just siin.

Tsitsikamma Rahvuspark on ilmselt üks tuntumaid selle piirkonna sihtkohti – siin asuvad Lõuna Aafrika tuntuimad matkarajad Otter Trail ja Dolphin Trail, lisaks populaarsed kanuumatkad mööda Storms River’il  ja Tsitsikamma canopy tour

Kindlasti tsaub külastamist Addo Elephant National Park,  mis on oma 180 tuhande hektari ja 600 elevandiga ilmselt Aafrika suurim elevantide asustus. Camdeboo rahvuspargis asuv Valley of Desolation on külastamist väärt.

Eastern Cape suuremad linnad Port Elizabeth ja East London ei ole samas suuremad vaatamisväärsused – mõlemad üksjagu tööstuslikud ja mitte eriti hubased. Nelson Mandela sünnilinn Mthatha on isegi pigem selline paik, kus teil erilist tahtmist kesklinnas autost välja tulla ei teki. Samas pakub omajagu eksootikat Transkei ehk endine Bantustani vabariik – sellest piirkonnast läbi sõites kohtate ehedat kultuuri oma ümmarguste majade ja rahvariides inimestega. Niipalju siiski ette hoiatuseks, et pimedas ei tasu seal sõita – isegi kui teed on kohati väga head, teevad ööseks ennast asfaldile soojendama tulnud kitsed, koerad ja muud koduloomad liiklemise väga aeglaseks ja ohtlikuks.

http://www.southafrica.net/za/en/top10/entry/top-10-natural-attractions-in-the-eastern-cape

https://youtube.com/watch?v=OFZVG5FWGi4%3Ffeature%3Doembed

North West

See provints on eelkõige tuntud Sun City ja Pilanesbergi rahvuspargi poolest. Kuna nad asuvad kõrvuti ka, siis on tegemist ühe alternatiivse sihtkohaga nende jaoks, kellele Krügeri rahvusparki sõitmine liiga pikk maa tundub. Pilanesbergi loomapark asub vulkaani kraatris ning lisaks Big 5-le (lõvi, elevant, pühvel, leopard, ninasarvik) näeb siin praktiliselt ka kõiki teisi Lõuna Aafrikale omaseid loomi. Veel üheks variandiks pakuksin Botswanaga piirnevat Madikwe loomaparki. 

Lisalugemist:

http://www.southafrica.net/za/en/top10/entry/top-10-natural-attractions-in-north-west

Limpopo

Limpopo on Lõuna Aafrika kõige põhjapoolsem provints, turismisihtkohana siiski üsna vähe tuntud. Kõige suurem atraktsioon on muidugi Krugeri loomapark, mis ülemist otsa pidi ulatub ka Limpopo’sse.  

Siinkandis on ka väikesemaid loomaparke ja palju puutumatut loodust, nii et omapäi seiklejatele peaks see piirkond meeldima.

Ajaloohuvilistele pakub ilmselt huvi ka Mapungubwe, esimene Lõuna Aafrika territooriumil eksisteerinud kuningriik.

Olen ise küll Limpopo’s mõned päevad ringi sõitnud, aga ülearu palju muud seal ei avastanud. Kellel plaanis seda kanti külastada, võivad saada veidi põhjalikumat infot siit.

Gauteng

Kuigi Gauteng moodustab LAV pindalast ainult 1.4%, asub siin 34% riigi majandusest ja luuakse 7% terve Aafrika mandri GDP’st. Kolm Lõuna Aafrika suurema rahvaarvuga linna (Soweto, Johannesburg ja Pretoria) asuvad just selles provintsis.

Johannesburg ja Pretoria ei kuulu minu lemmiklinnade hulka – olen mõlemas küll paaril korral käinud, aga ülearu palju kummaski vaadata ei ole, lisaks peetakse neid ka üsna kriminaalseks. Soweto on veidi eksootilisem, nii et kui juba sinnakanti trehvate, siis tasub kindlasti giidiga tuur võtta. Päris oma käe peal üheski nendest linnadest ringi käia ei soovita, kindlasti tuleks enne nõu küsida kas kohalikelt tuttavatelt või reisikorraldajatelt.

 Linnades ja nende ümbruses oleksid külastamist väärt näiteks ApartheidimuuseumGold Reef Cityteemapark, inimkonna hällina (Cradle of Humankind) tuntud Maropeng ja Sterkfonteini koopad, Cullinani teemandikaevandusVoortrekker Monument ja Walter Sisulu Botaanikaaed.

Lisalugemist:

http://www.roomsforafrica.com/dest/south-africa/gauteng.jsp?tab=7

Free State

Free State asub Lõuna Aafrika südames, piirnedes kuue provintsi ja Lesothoga. Peale Northern Cape teine provints, kus koged tõelist avarust ja vaikust – siinsed pargid ongi pigem looduse kui loomade vaatamiseks. Siinset maastikku on olulisel määral kujundanud umbes 2 miljardit aastat tagasi maad tabanud meteoriit, mis tekitas 300 km läbimõõduga kraatri. Suurimad vaatamisväärsused asuvadki selle hiigelkraatri territooriumil.

Kõige tuntum on muidugi Golden Gate Highlands rahvuspark, kuulus oma liivakivikaljude ja tohutute rohumaade poolest. Mitmeid antiloobilisi ja sebrasid näeb siin ka. Teiseks külastamist väärivaks geoloogiliseks imeks on ka UNESCO pärandite hulka arvatud Vredefort Dome.

Veespordi huvilistele ja kalastajatele soovitan kindlasti Gariep Dam’i loodusparki, seal leidub tegevust ka linnuvaatlejatele.

Lisalugemist:

http://www.southafrica.net/za/de/top10/entry/top-10-natural-attractions-in-the-free-state
http://www.sa-venues.com/free_state_attractions.htm
http://www.roomsforafrica.com/dest/south-africa/free-state.jsp?tab=7