Loomapargid

Loomapargid on paljude jaoks peamine põhjus miks Lõuna Aafrikase minnakse - ja neid on siin igale maitsele. Alates umbes 40% Eesti pindalaga võrdsest Krügeri rahvuspargist kuni väikeste eraparkideni välja. Isegi mu sõpradel on oma isiklik loomapark.

Minu enda lemmikud on sellised:

Hluhluwe-Imfolozi (KwaZulu Natal)

Meeldib eriti selle tõttu, et ei ole nii hoomamatult suur ega servast servani turiste täis kui Krüger - samas on seal kõik loomad olemas ja võimalus nad ka suhteliselt vähese sõitmisega üles leida. Majutuse võite samas võtta lähedalasuvas St Lucia linnakeses - kena väike külake, mille külje all olevas jões on ka jõehobude koloonia:

https://hluhluwegamereserve.com/
http://www.gamereservehluhluwe.com/


Krüger (Mpumalanga ja Limpopo)

Üks Lõuna Aafrika suurimaid turismimagneteid, ligi poole Eesti suurune Krügeri Rahvuspark on üks selliseid kohti, kuhu peaks minema vähemalt 2-3 päevaks. Johannesburgist on sinna umbes 400 km, Kaplinnast umbes 1900 - nii et viimasest soovitaks pigem siselendu näiteks Nelspruiti või Hazyview'sse.


Loomade ja taimestiku mõttes on Krüger kindlasti nr 1 loomapark Lõuna Aafrikas, nii et kui olete oma sihtkohaks valinud just selle, siis ei tasu oma otsust kahetseda. Johannesburgist on sinna umbes 400 km, Kaplinnast umbes 1900 - nii et viimasest soovitaks pigem siselendu näiteks Nelspruiti või Hazyview'sse. Päris kindlasti ei tasu Krugerisse minna ainult üheks päevaks. Oma ligi 19 tuhande km2-ga moodustab ta umbes 42% Eesti pindalast, nii et pargi põgusakski läbisõitmiseks läheb vaja vähemalt 3 päeva. Kui teil niipalju aega varuks pole, siis tasuks mõelda mõne väikesema loomapargi peale - näiteks Pilanesberg. 

Minu jaoks ainuke miinus ongi ehk pargi suurus - Samuti on Krugeri parki külastavate turistide arv eriti tipphooajal väga suur, nii et privaatsust jääb selle võrra vähemaks. 

https://www.sanparks.org/parks/kruger/
https://www.krugerpark.com/
http://www.krugerpark.co.za/


Khalagadi Transfrontier Park (Northern Cape)

Midagi täiesti teistsugust. Esiteks see, et ainuke LAV loomapark, mis asub kõrbes. Täpsemalt öeldes Kalahari kõrbes. Teiseks see, et park asetseb nii Lõuna Aafrika kui ka Botswana territooriumil. Park ise riigipiire ei tunnista - kui saabute parki ja lahkute sealt sama sissepääsu kaudu, siis pargi sees ei pea muretsema millisel poolel piiri te parajasti olete.

Iseenesest eeldab Khalagadi külastus seda, et teil on vähemalt nädal vaba aega. Johannesburgist on sinna üle 900 km, Kaplinnast üle 1000 km. Kui olete rentinud 4x4 auto, siis saate ise oma safari korraldada ja võtta majutuse näiteks Nossobi, Mata Mata või Grootkolki Camp'is. Igal pool elektrit ja vett ei ole, nii et arvestage üsna askeetliku elamisega. Samas on just nende lihtsamate majutuspaikade läheduses kõige rohkem loomi... ja nii suuri lõvisid kui kõrbes, te ilmselt kusagil mujal ei näe. Samas ei ole see lastega reisimiseks kõige mõistlikum koht - reeglina ei lubata alla 6 aastaseid ka mujal safaritele.

Juhul kui neljarattaveolist autot käepärast ei ole, saate suhteliselt korraliku elektri ja dushiga majutuse kohe sissepääsu juures asuvas Twee Rivieren Camp'is - umbes 100 km ringi seal ümbruses saate ka oma autoga teha,  

https://www.sanparks.org/parks/kgalagadi/
http://www.nature-reserve.co.za/kgalagadi-transfrontier-nature-preserve.html


Pilanesberg (North West Province)

Kohe Sun City külje all, vulkaanikraatris olev loomapark on ilmselt üks kompaktsemaid ja omanäolisemaid Lõuna Aafrikas. North West on turismiobjektide pooles üpris vaene, lisaks Sun City'le ja Pilanesbergile ehk veel Madikwe loomapark ja Ukutula lõvipark.

Nii et kui olete kogemata Kaplinna asemel Johannesburgi või Pretoriasse (uue nimega Tshwane) sattunud ja soovite oma aega mõned päevad ka väljaspool neid linnu sisustada, siis soovitaks esimesena just Pilanesbergi või Sun Cityt. Viimane on küll tuntud kasiinolinnana ja üle keskmise taseme hotellihidade poolest, aga paar päeva seal veeta on täiesti OK. Kasiino on tegelikult ainult ühes hotellis, Valley of Waves on päris hea asendus rannapuhkusele - ka koos lastega reisides. Hulgaliselt muid atraktsioone ja krokodillipark kohe Sun City sissepääsu juures.

http://www.pilanesbergnationalpark.org/
http://www.pilanesberg-game-reserve.co.za/
http://www.pilanesberggamereserve.co.za/


Western Cape loomapargid

Western Cape's (ehk siis Kaplinn ja selle ümbrus umbes 300-500 km raadiuses) on kõik olemas... välja arvatud korralikud loomapargid. Midagi seal ju leidub, aga kui olete juba mõnes korralikus loomapargis käinud, siis Kaplinna läheduses olevad valmistavad teile ilmselt pettumuse. Samas näeb ka mitmes neid kõiki Big 5 loomi, nii et väikese reservatsiooniga võib külastada selliseid loomaparke:

Garden Route
Botlierskop
Inverdoorn
Aquila
Sanbona

Lõpetuseks veel mõned ülevaated sellest, millised on erinevate allikate arvates LAV parimad loomapargid:

http://www.insideafricatours.com/about/GameReserves/
http://www.southafrica.net/za/it/top10/entry/top-10-south-african-private-game-reserves