Rannad

Lõuna Aafrikas on palju superilusaid randu, seda nii rannapuhkuseks kui ka surfamiseks. Samas tasub kindlasti meeles pidada, et ujuda ei saa mitte igal pool ja igal ajal - Atlandi Ookeani külmad hoovused hoiavad vee aastaringselt jaheda. Kõige suurem kontrast on kindlasti Hea Lootuse Neeme Lääne- ja Idakalda vahel - kuigi poolsaare läbimõõt kõige kitsamas kohas on vaid umbes 8 km, võib vee temperatuur näiteks Noordhoeki rannas olla 8-10 kraadi võrra külmem kui Fish Hoekis.

Kui väga suur üldistus teha, siis Atlandi Ookean on külm ja India Ookean soe - nende ühinemiskohaks loetakse Aafrika mandri lõunapoolseimat tippu Agulhasi neeme, mis asub Kaplinnast umbes 200 km kagu suunas. Hea Lootuse neeme ja Agulhasi neeme vaheline osa Atlandi Ookeanist on suvekuudel eestlase jaoks suhteliselt ujutav, kuigi väga üle 20 kraadi vee temperatuur ei tõuse. Aastaringselt on vesi soe Durbani ümbruses, jäädes ka külmematel kuudel 20 kraadi piiridesse.

Eraldi teema on muidugi hai - kuna Kaplinnast ida poole jääv False Bay on üks maailma suurimatest valgehai levialadest, siis tasub kindlasti jälgida rannal olevaid hailippe. Lipu puudumine ei tähenda, et ohtu pole, siis lihtsalt ei toimu haide jälgimist. Kasutatakse nelja lipu süsteemi:Roheline lipp - hea nähtavus, haid ei ole märgatud.
Must lipp - halb nähtavus, haid ei ole märgatud.
Punane lipp - haihäire, on märgatud suuremat haide aktiivsust lähiümbruses.
Valge lipp - haid on nähtud ranna lähedal, vees olijatel tuleb kiiresti veest välja tulla. Lisaks kõlab ka sireen. 

Surfarid suunaksin järgmistele lehekülgedele:
http://magicseaweed.com/South-Africa-Surf-Forecast/3/
http://www.surf-forecast.com/
http://www.wavescape.co.za/surf-reports/wavescape-ocean-watch.html
http://ker-downeyafrica.com/blog/uncategorized/top-10-surf-spots-in-cape-town/


Western Cape

Väga palju ilusaid liivarandu on kohe Kaplinna külje all - Clifton ja Camps Bay ehk kõige populaarsemad. Samas ei tõuse keskmine vee temperatuur isegi suvekuudel seal üle 14 kraadi, nii et ujumiseks suhteliselt jahe.  False Bay äärsetes Hea Lootuse Neeme  linnakestes (Muizenberg, Kalk Bay, Fishhoek, Simons Town, Boulders) on vesi suvel kuni 20 kraadi, nii et täiesti ujutav. Pikem liivarand jääb Strandi külje alla, suhteliselt madala lainega ja aeglaselt sügavamaks minev rand sobib ka lastega peredele. Sealt veidi edasi Gordons Bay on samuti päris ilus ja madal liivarand. Kes veidi rohkem privaatsust soovib, siis umbes 10 km Gordons Bayst mööda imeilusat rannateed Hermanuse poole sõites jääb tee äärde Gansbaai rand. Samas hoiatan kohe ette Strandi ranna taskuvaraste ja Gansbaai paavianide eest - valveta jäetud asjad võivad väga kiiresti omanikku vahetada.

Kohe Cape Agulhasi lähedal olev Arniston on ilmselt Kaplinnale kõige lähem sooja veega rand (soe ei tähenda siiski palju üle 21-22 kraadi), ilusa helesinise veega ja lähedusse jääva koopaga. Ka Witsand on päris ilus rand, laguuni sissepoole jääv osa võib ka oluliselt soojema veega üllatada.

Suurem rannapuhkuse piirkond jääb Western Cape idaserva - George ja Plettenberg Bay vahelises piirkonnas on paljud kohalikud endale suvekodu ehitanud.  Minu enda lemmik on Wilderness - umbes 5 km pikkune ja suhteliselt väherahvastatud rand umbes 10 km Georgest ida pool.

Liivaseid randu jääb ka Kaplinnast põhja poole - kuigi piki kallast voolav külm hoovus hoiab vee jaheda, võib kuumade ilmadega näiteks Saldanha lahe vesi kuni 20 kraadini tõusta. Surfarite jaoks sobivaid randu leidub sealkandis ka, aga need on mõeldud pigem kogemustega tegijatele ja kamikadzedele.
http://www.wannasurf.com/spot/Africa/South_Africa/West_Coast/

Vaadake ka neid allikaid: 
http://www.southafrica.net/za/fr/top10/entry/top-10-beaches-in-the-western-cape
https://www.safarinow.com/destinations/western-cape/beaches.aspx
http://www.getaway.co.za/travel-ideas/western-cape-secret-beaches/


Eastern Cape

Eastern Cape eriline turistimagnet ei ole, sest ei Port Elizabeth ega East London pole ülearu kenad linnad - pigem on tegemist suhteliselt kõleda tööstuspiirkonnaga. Samas leidub näiteks Nelson Mandela Bay ääres mitmeid väga kenasid liivarandu. Kes veidi kõrvalisemaid paiku otsivad, siis näiteks Jeffrey's Bay ja Kenton-on-Sea võiksid hea valik olla.
http://www.southafrica.net/za/fr/top10/entry/top-10-beaches-in-the-eastern-cape
http://www.sa-venues.com/attractionsec/eastern-cape-beaches.htm


KwaZulu-Natal
Kogu KwaZulu rannik kuni Mosambiigi piirini välja on praktiliselt üks katkematu liivarand. Soe India ookeani vesi on reeglina üle 20 kraadi ka talvekuudel - seetõttu on just Durban aprillist septembrini üks LAV külastatavamaid piirkondi. Ainuüksi Durbani kesklinnas ja selle lähiümbruses on kümnete kilomeetrite kaupa ilusaid liivarandu, lisaks hulgaliselt kõrvalisemaid rannaribasid nii Durbanist ida kui ka lääne pool.

http://www.southafrica.net/za/en/top10/entry/top-10-beaches-in-kwazulu-natal
http://www.responsibletravel.com/holidays/kwazulu-natal/travel-guide/kwazulu-natal-beaches


Northern Cape
Kuigi väga pika rannajoonega provints, ei ole see tänu külmale hoovusele eriline suvituspiirkond - aga üksikuid vähemalt päevitamiskõlbulikke randu leidub ka siin.
http://www.southafrica.net/za/en/articles/entry/article-southafrica.net-mcdougalls-bay-port-nolloth


Allpool veel mõned lingid LAV parimate randade loeteluga:
http://www.travelstart.co.za/blog/20-of-the-best-beaches-in-south-africa/
http://www.getaway.co.za/travel-stories/weekend-breaks/top-10-south-african-beaches/
https://www.theguardian.com/travel/2016/aug/04/south-africa-beaches-cape-town-western-cape-readers-travel-tips