Stellenbosch

Stellenbosch on üks neid väheseid linnu väljaspool Eestit, kus ma pikemat aega elada suudaks. Umbes Tartu suurune ülikoolilinn võlub eelkõige oma hubasuse ja rohelisusega, midagi väga kodust ja euroopalikku on seal. Stellenbosch nõuab aega, see pole koht kust turistibussiga tunniks läbi sõita. Tunni ajaga näeb linna ära küll, aga selle ajaga Stellenboschiga sõbraks ei saa. Kui vähegi aega on, võtke Stellenboschi kasvõi üheks ööks majutus ja laske lihtsalt ajal kulgeda. 

Minu enda ideaalne päev näeb välja selline, et teen pika hommikusöögi  Schoon de Companjes , külastan oma veinimeistritest sõpru Stellenboschi veinimõisades , söön kerge lõuna mõnes LAV tipprestoranis (näiteks Jardin Jordani veinimõisas, Rust en Vredes või Terroir 'is), väike rannaskäik Strandis või Gordon's Bays ja õhtune braai (meie mõistes griillipidu) sõpradega. Kui jõudu üle jääb, siis ka mõned kokteilid Cubana 's või Balboa 's ja live kontsert Bohemias ... Ja järgmisel päeval jälle otsast peale.

Naistele on Stellenboschis muidugi ka kuhjaga shoppamist ja kohvikuid. Oom Samie se Winkel on näiteks üks selliseid koloniaalkauplusi, mis oli kaardil vist juba enne Stellenboschi - seal tasub kindlasti vähemalt korra ära käia. Väga palju galeriisid ja kunstikauplusi, suveniire ja muud pudi-padi muidugi ka. Kes oma suveniire turult osta tahab, siis üks selline on Die Braak'i (suur muruväljak Stellenboschi kesklinnas) ääres.

Veinisõpradel soovitan läbi astuda Wijnhuisist - tegemist on väga hea veinikaardi (üle 500 veini) ja korraliku köögiga söögikohast, kuhu võib ka lihtsalt klaasiks veiniks maanduda. Igal nädalal on eripakkumisel 12 veini, mida saab väga mõistliku raha eest degusteerimiseks proovida. Need, kellel juba veinist siiber, võivad minna üle tänava Crafti bistroosse ja proovida erinevaid käsitööõllesid. 

Nädala algused on Stellenboschis tavaliselt vaiksemad, tudengid hakkavad nädalat lõpetama alates neljapäevast ja kui juhtub veel ka turistihooaeg olema (novembri algusest veebruari lõpuni), siis ei pruugi ilma eelneva reserveerimiseta samaks õhtuks enam igale poole kohti saada. 

Söögikohti on Stellenboschi kesklinnas üksjagu palju, parimad restoranid jäävad siiski kesklinnast veidi välja veinimõisadesse. 

Pakun ka välja mõned paremad söögikohad, kus ka ise meelleldi käin:

Stellenboschi kesklinn
Jardine
Helena's
Big Easy
Oppie Dorp
Wijnhuis
Stellenbosch Kitchen

Veinimõisad
Jardin  (Jordani veinimõis)
Rust en Vrede (Rust en Vrede veinimõis)
Terroi r (Kleine Zalze veinimõis)
Tokara (Tokara veinimõis)
Overture (Hidden Valley veinimõis)
Delaire Graff (Delaire veinimõis)
Indochine (Delaire veinimõis)
Guardian Peak (Guardian Peaki veinimõis)
Cuvee (Simonsigi veinimõis)
Equus (Cavalli veinimõis)

Stellenboschi linna kaardid leiate siit .