Milla minna?

Kõik sõltub paljuski sellest, mida tegema minna. Aastaajad on Lõuna Aafrikas tagurpidi, nii et Jaanipäeval on jahe ja Jõulude ajal soe. Minu enda lemmikajad on jaanuari keskelt märtsi lõpuni ja poolest oktoobrist novembri lõpuni – eelkõige sellepärast, et Eestis on sellel ajal ilm reeglina kehv ja seal just parajalt soe. Jaanuarist märtsini on ka viinamarjade korjamise ja veinitegemise aeg, nii et veinihuvilistele soovitaks just seda perioodi. Samuti ideaalne aeg talvestressi eest pagemiseks – Jõulud ja aastavahetus on selleks ajaks läbi ning kevade alles mägede taga… väga õige aeg veidi päikest saada. Ja päikest Lõuna Aafrikas jagub – päikesepaistet on aastas umbes 3100 tundi ehk 250 päeva jagu. Pole paha. 

Oktoober ja november on teine selline Eesti jaoks hall ja vesine periood, millal sügisevärvid on pori alla mattunud ja lumeni veel aega… kuhu siis mujale kui Lõuna Aafrikasse. Seal on samal ajal just selline värske varasuvine rohelus ja esimesed soojad õhtud, kus inimesed oma grilliahjud kuuri alt välja tõstavad. 

Minusuguseid meie talve ajaks Lõuna Aafrikasse pagevaid inimesi kutsuvad kohalikud muide pääsukesteks. Kui veidi järele mõelda, siis kas pole imelik, et see Eesti rahvuslind elab aastas 8 kuud hoopis Lõuna Aafrikas, meil ainult 2 kuud? 

Aga jah, Lõuna Aafrika on külastamist väärt aastaringselt. Namaqualandi lilleväljad augustis ja septembris. Loomaparkide külastamine talvekuudel, kui suurem osa riigi territooriumist on kuiv ja loomad kogunevad jõgede ja veesilmade juurde. Vaalade nägemiseks on kõige parem aeg juuni keskpaigast kuni oktoobri lõpuni, siis oleks parim piirkond Lääne Kapimaa lõunarnnik Gordons Bayst Knysnani. Sukeldujatele ja surfaritele on parim aeg aprillist septembrini, kuigi viimastele jagub tuult ja kõrgeid laineid aastaringselt. Raftinguharrastajate tipphooaeg on Lääne Kapimaal talve lõpus (juuni-juuli) ja KwaZulu Natalis südasuvel (novembri keskelt poole veebruarini). Matkahuvilistele on parim aeg kevad ja sügis, kuna siis pole ei liigset kuumust ega vihma. Linnuvaatlejate aeg on oktoobris, kui saabuvad novembris kui saabuvad peamiselt Euroopa ja Aafrika rändlinnud ning novembris kui saabuvad arktilised rändajad. Ja muidugi nende jaoks kes päikest ja suve lähevad otsima, on parim aeg novembrist veebruarini – aga arvestage siis sellega, et kõik teised üritavad samuti sellel ajal seal olla. Tüüpiline kohalik veedab oma Jõulud just rannas. Ja kuna Lõuna Aafrika on tõusva trendiga sihtkoht, siis tasub kindlasti nende suvele langev külastus aegsasti ette planeerida – näiteks Kaplinna, Stellenboschi ja mitmete selle piirkonna tippkohtade hotellidest on enamus juba üle paari kuu ette broneeritud. 

Kõige vähem kõigub ilm riigi idaosas Mpumalanga ja Limpopo provintsis, KwaZuluNatal on parim sihtkoht nende talve ajal. Samas on siis just need paar sooja suvekuud, millal ei raatsi väga Eestist ära minna.

Veidi ka kliimast üldisemalt

Lõuna Aafrika jääb suuremalt osalt subtroopikasse, kuid näiteks Kaplinna ja Lääne Kapimaa (Western Cape) kliima on vahemereline. Kuna riik on pindalalt veidi suurem kui Prantsusmaa ja Hispaania kokku, siis on päris suured erinevused ka eri piirkondade vahel. Samuti kõigub temperatuur ka aastate lõikes, nii et suvine miinimum võib olla isegi alla talvise maksimumi. Vaadake kõrvalolevat tabelit, siis on pilt veidi selgem.

Kui Kaplinna asukoht põhjapoolkerale tuua, siis oleks see enam-vähem Tuneesia ja Marokoga samal joonel – ehk siis Vahemere Aafrika poolne ots. Ülejäänud osa riigist jääb juba Sahara kõrbega samasse kanti – see aga ei tähenda sugugi, et enamus Lõuna Aafrika territooriumist kõrb oleks. Kuigi kõrbe leidub siin ka – Namibia ja Botswanaga piirnev Põhja Kapimaa põhjaosas algab juba Kalahari kõrb. Kõige ilusamad ja suuremad loomad elavad just sealsetes loomaparkides. 

Lõuna Aafrika kliimat mõjutavad ka kaks ookeani – külm Atlandi ookean läänes ja soe India ookean idas ja lõunas. Külma- ja kuumalained on seetõttu päris sagedased – ma ise olen kogenud näiteks veebruaris kahe nädala jooksul nii 47 kui ka 13 kraadi. Kuigi kahe ookeani kohtumispaigaks on Aafrika lõunapoolseim tipp Agulhasi neem, mõjutavad hoovused kogu ranniku kliimat ja eriti vee temperatuuri. Kui Kaplinnas olete, võite ise järele proovida – kuigi Hea Lootuse neeme kitsaima koha läbimõõt on vaid kusagil 20 km kandis, erineb merevee temperatuur selle erinevatel kallastel umbes 8-10 kraadi võrra. Läänerannikul ehk siis Atlandi ookeani poole peal ei tõuse vee temperatuur isegi südasuvel üle 12-14 kraadi, samal ajal võib lääne poole jäävas False Bays täiesti ujuda. Ülearu soojaks ei lähe siiski ka seal, reeglina on 20-22 kraadi maksimum. Sooja veega randade jaoks peate sõitma vähemalt 100 km ida poole.

Ka sademete poolest on Lõuna Aafrika päris meeldiv koht – keskmiselt kusagil 460 mm aastas on ligi poole võrra vähem kui maakera keskmine. Ja jällegi on siin suur vahe regiooniti – Kaplinn saab suurema osa oma sademetest talvel ja ülejäänud riik suvel. 

Aastaajad

Lõuna Aafrikas on neli aastaaega nagu meilgi, kuigi midagi meie talvega võrreldavat seal ei näe. Aastaaegada jagamine kuude vahel on mõnevõrra tinglik, kuna eriti viimastel aastatel on kliima olnud umbes paarinädalases nihkes – ehk siis vähemalt sügis ja kevad on kätte jõudnud tavalisest varem. Samuti on viimaste aastate sademed olnud tavapärasest madalamal tasemel – hea uudis suvitajatele ja halb uudis põllumeestele. Nagu meilgi. 

Suvi – oktoobri keskelt kuni poole veebruarini

Kaplinna ümbrus on just see koht kus sellel ajal olla. Hea Lootuse neem, kirevad ja veidi hipilikud kalurikülad, tippsöögikohad ja umbes kolmveerand Lõuna Aafrika veinimõisadest asuvad Kaplinnast vaid tunni autosõidu raadiuses. Kohati meenutab kõik Provence rannikut, igatahes Vahemere äärset Euroopat on siin palju. Õhutemperatuur keskmiselt 25 ja 30 vahel, nii et eestlase jaoks ideaalne suvi. Tuleb olla valmis ka kuuma- ja külmalaineteks, aga tavaliselt need õle 2-3 päeva ei kesta. Äikest on seal suvekuudel samuti, aga paari tunniga on kõik jälle klaar. Üks väheseid kohti siin maailmas, kus lisaks Eestile elada tahaks.

Sügis – poolest veebruarist kuni aprilli lõpuni

Paljude jaoks on sügis ehk isegi kliima mõttes parim aastaaeg – meeldiv 20 kraadi ümber jääv temperatuur ja vähe sademeid. Soe, aga mitte enam liiga kuum, kirevad sügisvärvid ja esimesed selle aasta veinid pudelisse villitud. Lääne Kapimaa on siis jälle see koht kus olla, kus nautida veel neid sooje õhtuid enne kui suvevarustus kuuri alla kokku pakkida.

Talv – mai kuni juuli

Lõuna Aafrika talv on riigi kesk- ja idaosas reeglina kuiv, päikeseliste kargete päevade ja külmade öödega. Kraadides tähendab see reeglina 10-15 kraadi päeval ja 0-5 kraadi öösel. Päikeselistel päevadel võib päevane temperatuur ka üle 20 kraadi tõusta, aga kohe peale päikeseloojangut langeb see kiiresti umbes 5 kraadile. Drakenbergi mägedes pole ka lumi mingi haruldus, paari aasta eest avati seal isegi suusakeskus.

Erinevalt muudest piirkondadest on Lääne Kapimaa kliima talvel üsna vesine, enamus sademetest langeb just nendele kuudele. Samas leidub ka sellel perioodil selliseid päikeselisi päevi, mis annavad silmad ette keskmisele Eesti suvele.

Kõige soojemad talved on riigi ida- ja kaguosas – näiteks KwaZulu-Natali provintsi rannikualad on siis kuivad, päikeselised ja praktiliselt tuuletud. Ka vesi India ookeanis on vähemalt Eesti inimese jaoks piisavalt soe, nii et Lõuna Aafrika talvel saab ka ujuda. Mpumalanga ja Limpopo provintside talvine kliima on samuti päris meeldiv – kuna sellesse piirkonda jääb ka Krugeri rahvuspark, siis tasub talvised reisid planeerida just sinna.

Kevad – august kuni oktoober

Kui satute Lõuna Aafrikasse just sellel ajal, siis Põhja Kapimaa (Northern Cape) ja Lääne Kapimaa (Western Cape) on need piirkonnad, kuhu ka paljud kohalikud sellel ajal lähevad. Eriti just august ja september on need kuud, kus Namaqualand kattub kilomeetrite laiuselt värviliste, veidi karikakart meenutavate lillede vaibaga. Tõeliselt lummav vaatepilt, mille pärast tasub see tee ette võtta – Namaqualand asub Kaplinnast umbes 3 tunni autosõidu kaugusel.