Lõuna Aafrika Vabariik on mitmeski mõttes üks rikkamaid riike maailmas, eriti oma looduse ja kultuuri poolest. Üle 2,500 kilomeetri rannajoont mööda kahte ookeani, kõrbelisest subtroopiliseni ulatuvad kliimavööndid. Siin on nii ilusaid liivarandu, kõrgeid mägesid, Karoo tasandiku ja Kalahari kõrbe suurt vaikust ja inimtühjust, arvukalt looma- ja loodusparke. Blyde River Canyon, Drakensberg ja Cango koopad. Ilusad linnad ja külakesed ning hea teedevõrk. Rikkalik segu Aafrika, Aasia ja Euroopa kultuurist, lisaks veel mingi seletamatult kodune õhkkond.
Lõuna Aafrika Vabariik on pindalalt 1,22 miljonit km2 ehk sama suur nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia kokku – nii et ärge isegi üritage tervet riiki paari nädalaga läbi käia. Näiteks Johannesburgist Kaplinna on umbes 1400 km, nii et autoga sõites pigem 2 päeva – juhul kui teie reis kokku on 2 nädalat, siis sellest 2 päeva autos veeta ei ole väga mõistlik, seda enam et siselennud ei ole väga kallid. Pigem võtke üks piirkond põhjalikumalt ette ja nautige seda ilma liigse tormamiseta. Reeglina ei jää esimene külastus viimaseks, saate järgmisel korral mingi teise piirkonna ette võtta. Ma ise olen LAV’is käinud 30 aastat ja iga kord suudab ta millegi uuega üllatada.
LAV’is on 9 provintsi, igas neist omad tõmbenumbrid. Kõige populaarsemad on Western Cape (Kaplinn, veinipiirkonnad, Hea Lootuse Neem, Cape Agulhas, Garden Route, Cango koopad, jaanalinnukasvatused, liivarannad), Mpumalanga (Krugeri rahvuspark, Blyde River Canyon), KwaZulu-Natal (Durban, Drakensbergi mäestik, Hluhluwe iMfolozi loomapark, St. Lucia) ja Gauteng (Johannesburg, Pretoria).
Minu enda vaieldamatu lemmik on Western Cape, sealt võikski alustada oma esimest Lõuna Aafrika avastusretke. Nii et soovitan lennata Kaplinna ja siis selle ümbruses ringi sõita. Western Cape’s on praktiliselt kõik olemas, ehk suuremad loomapargid välja arvatud. Kuna pindalalt on ka see provints üksi ligi 3 korda Eestist suurem, siis nädalaga ehk jõuab ühe kiirema tiiru peale teha. Kahe nädalase reisi korral jõuab käia ka provintsi idaosas asuvas populaarses liivarandadega suvituspiirkonnas – George, Wilderness, Knysna ja Plettenberg Bay. Sealt kaugele ei jää ka Juba Eastern Cape provintsi poolele jäävad Tsitsikamma ja Storms River’i suue.
Juhul kui rannapuhkuse peale mõtlete, siis Kaplinna ümbruses tasub valmis olla suhteliselt jahedaks veetemperatuuriks. Kuna India ookeanist tulev soe Agulhas’i hoovus sinnani ei ulatu vaid tooni annab Antarktikast saabuv külm Benguela hoovus, siis on Hea Lootuse neeme läänekalda vesi aastaringselt vaid 12-15 kraadi. Samas jõuab mingi osa sooja hoovuse veest otsapidi ka Hea Lootuse neeme idakaldal auvasse False Bay lahte ja seal on vesi umbes 5 kraadi soojem – aga jääb ka reeglina pigem alla kraadi.
India ja Atlandi ookeani piiriks loetakse Aafrika mandri lõunapoolset tippu Cape Agulhas’i, sealt edasi ida poole läheb vesi juba soojemaks. Mitte küll hüppeliselt, aga näiteks Wildernessis, Knysnas ja Plettenberg Bay’s on tihti vee temperatuur juba üle 20 kraadi. Päris soojaks läheb vesi Durbani lähedal, seal on enam-vähem aastaringselt 22-25 kraadi.
Kuna tegemist on ikkagi ookeaniga, siis sõltub vee temperatuur ka mõõnast ja tõusust. Siit ka täiendav hoiatus – mõõna korral tasub olla väga ettevaatlik, eriti lastega. Nimelt on mõõna ajal alumiste kihtide tagasivool sedavõrd tugev, et võib kogenematu supleja avamerele kanda ja enne Antarktikat mingit maismaajuppi vastu tulemas ei ole. Nii et siit ka praktiline soovitus – enne ülepeakaela vette tormamist seiske umbes 5 minutit põlvini vees ja tunnetage kuidas vool ja lained liiguvad.
Ajavöönd
GMT + 2, ehk siis sama mis Eestis. Selle väikese mööndusega, et kuna nad suveajale üle ei lähe siis pool aastat on meiega tunnine ajavahe.
Lennuühendused
Lõuna Aafrikasse toimub otselende Londonist, Frankfurtist, Münchenist, Amsterdamist ja Zürichist, meie jaoks on head variandid ka üle Istanbuli või Doha (algusega Helsingist). Sealpoolsed suurimad lennujaamad on:
- Oliver Tambo International Airport
- Cape Town International Airport
- Durban International Airport