Praktilisi soovitusi

Kuigi Lõuna Aafrika on väga eriti oma lääneosas väga euroopalik ja tsiviliseeritud, tasub teatud asjadega siiski arvestada. 

  • Mobiilside. Oma muidu kõrge arengutaseme taustal tundub nii mobiililevi ja eriti mobiilne andmeside eestlase jaoks väga nutune – ja seda nii kvaliteedi kui ka hinna mõttes. Veel praegugi on riigis palju leviauke ja te peate arvestama sellega, et päris igalt poolt te helistada ei saa. Samuti tasub olla väga ettevaatlik oma nutitelefoni kaudu surfates või faile alla laadides – mobiilne andmeside on hullumeelselt kallis. Nii et esimene soovitus: Lõuna Aafrikasse jõudes lülitage kindlasti oma nutitelefonis Data Roaming välja!!! Mul piisas viimati sellest, kui unustasin peale e-mailide lugemist tunniks ajaks roamingu sisse – sellega oli minu 240 EUR suurune kuulimiit lõhki. 
  • Andmeside. Kuigi wifi’t jagatakse paljudes söögikohtades tasuta, on see meie mõistes väga aeglane. On võimalik ka mingi andmesidepakett osta, aga see on mahupõhine ja üsna kallis. Juhul kui reisite Lõuna Aafrikasse vähemalt paariks nädalaks, soovitan osta kohalik kõnekaart koos mingi andmesidepaketiga. Pole küll väga odav, aga igal juhul mõistlikum kui pidevalt omavahel kaugekõnesid teha. Lisaks küsitakse operaatorfirmas kõnekaardi ostmisel passi, teinekord ka kohalikku aadressi.
  • Abimehed lennujaamas. Eriti juhtub seda Johannesburgi lennujaamas – niipea kui jääte veidigi kauemaks ringi vaatama või tablood silmitsema, ilmub teie kõrvale mingis lennujaama siltidega riietuses tegelane ja lubab teid õigesse kohta juhatada. Üritage sellistest teenustest loobuda – reeglina küsitakse selle eest umbes 20 EUR või rohkem, kusjuures mitte alati ei jõua te päris õigesse kohta.
  • Teetööd. Niipalju kui mina Lõuna Aafrikas ringi sõitnud olen, siis praktiliselt iga tee mingil lõigul toimub pidev remont – isegi juhul kui vaid aasta tagasi oli sealsamas teetöödega lõpetatud. Ehk siis arvestage igaks juhuks ühest punktist teise liikumisel väikese ajavaruga.
  • Varuge aega. Lõuna Aafrika on väga suur riik, pindalalt umbes Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia kokku. Seetõttu on ka sõitmist palju ning planeerige pigem oma ajakavas tunnine varu. Sama kehtib ka väljas söömise kohta. Tippkohad ehk välja arvatud, arvestage nii lõuna- kui ka õhtusöögiks vähemalt 2 tundi – kui sellega ära harjuda, siis mulle tegelikult isegi meeldib see kui aeg-ajalt kiirus maha võetakse ja ei pea mõtlema selle peale, et kiiresti järgmisse kohta jõuda.
  • Townshipid. Kindlasti tasub käia vähemalt korra mingis kohalike elamurajoonis – aga seda kindlasti mitte oma käe peal. Johannesburgi Soweto ja Kaplinna Khayelitsa on suuremas osas üsna rahumeelsed, aga õhtuti või nädalavahetustel sinna minna ei soovita. Kasutage pigem kohaliku giidi teenust.
  • Rahavahetus. Lõuna Aafrika rahaühik Rand (ZAR) on viimasel ajal suhteliselt palju kõikunud – jalgpalli MM ajal oli kurss EUR suhtes umbes 1:8, eelmisel aastal 1:16-le.  Viimasel ajal on siiski EUR/ZAR suhe jäänud 1:14-1:15 piiridesse, ehk siis enam-vähem Eesti krooni suurusjärku. Soovitan enne reisile asumist näiteks Tavidis vahetada mingi summa kohalikuks valuutaks – juhul kui sularaha kohapeal otsa saab, siis tasub pigem juurde võtta ATM-st. Pangas raha vahetades peab kaasas olema pass ja protsess ise võtab ka üsna palju aega. Enamuses kohtades saab kaardiga maksta, sularaha hoidke pigem turu ja jootraha jaoks.
  • Broneeringud. Eriti Lõuna Aafrika suvel ehk siis novembri algusest veebruari lõpuni, võivad nii majutuskohad kui ka paremad restoranid olla pikalt ette broneeritud – nii et üritage juba aegsasti eriti hotellid kinni panna. Aegsasti võib tähendada 3-4 kuud, tippaegadel (näiteks aastavahetus) isegi 6-10 kuud. Söögikohtadega nii hull ei ole – aga TOP 10 kohtadesse tasub siiski juba umbes kuu ette broneerida. Test Kitchen ja Le Quartier Francais puhul ei piisa ka sellest. Eriti veidi suurema seltskonnaga minnes ei pruugi samal päeval ilma broneeringuta populaarsematesse söögikohtadesse üldse sisse saada – nii et pange pigem 2-3 päeva ette kinni. Eriti nädalavahetusteks.

Veel mõned kasulikud lingid: