Neile, kes esimest korda Lõuna Aafrikasse lähevad, alustuseks väga selge soovitus – kui teie reisi peaeesmärk ei ole just Krugeri loomapargi või Blyde River Canyoni külastus, siis lennake igal juhul Kaplinna. Johannesburg ja Pretoria pole linnadena kaugeltki samaväärsed kui Kaplinn, lisaks asub üle poole riigi suurematest vaatamisväärsustest just Western Cape provintsis. Oluliselt ilusam, puhtam ja turvalisem on see kant samuti.
Annaksin alljärgnevalt veidi nõu nendele, kes oma käe peal Kaplinnas ja selle ümbruses ringi liiguvad – ümbrusena pean ma silmas tegelikult tervet Western Cape provintsi, mis ulatub Kaplinnast umbes 500 km ida poole ja 350 km põhja poole. Ehk siis umbes 3 Eestit, pidage seda meeles.
Soovitangi Lõuna Aafrikasse sõita vähemalt kaheks nädalaks, siis jõuate nii Kaplinna ja selle ümbrusest päris hea pildi saada ja ehk ka veidi kaugemal käia. Liigselt rapsida pole mõtet, tervet riiki ei jõua te niikuinii ühe korraga ära vaadata. Isegi kui jõuate, tähendab see vähemalt nädala veetmist autos või bussis ja umbes 6000 km läbisõitmist – nii et valige pigem mingi hoomatavam piirkond ja nautige elu.
Soovitan endale jätta ka veidi vabadust – näiteks mõned puhke- või rannapäevad. Samuti soovitan võimaluse korral oma programmi mitte liiga tihedalt päevade kaupa ette broneerida – muutlik ilm võib sellesse oma korrektiivid teha. Üsna ilmatundlik on näiteks Lauamägi (Table Mountain) – isegi siis kui igap pool mujal on taevas sinine, võib ümbruskonna ainuke pilv istuda just Lauamäe otsas ja varjata ära kõik teie hingematvad vaated. Lisaks võib mäe tipus ka tuuline olla, nii et üsna tihti ei sõida sinna ka tõstukid (Cable Car).
Allpool mõned soovitused, mida jõuaks päevaga Kaplinnas ja selle lähiümbruses ette võtta.
- Kaplinn. Kõigi linnade ema, minu jaoks üks ilusamaid linnu maailmas. Kui sul on ikka ühel pool mäed ja teisel pool ookean, siis juba ainuüksi see teeb linnast LINNA. Lisaks tohutult külastamist väärivaid objekte – Table Mountain, V&A Waterfront, Long Street, Bo-Kaap, Signal Hill, Kirstenboschi botaanikaaed, Camps Bay. Alustuseks tasub võtta kasvõi pilet Hop-on-hop-off bussile, see sõidab kõik need kohad läbi.
- Veinimõisad. Iga piirkond nõuab eraldi päeva – heal juhul jõuab läbi käia 2 lähestikku asuvat: Stellenbosch – Franschhoek – Constantia – Paarl – Swartland – Robertson – Tulbagh – Hemel-en-Aarde – Elgin
- Hea Lootuse Neem – Hout Bay, Chapmans Peak drive, Kalk Bay,Simons Town, Boulders, Cape Point, Cape of Good Hope, Dias Beach.
- Strand – Gordons Bay – Hermanus. Kuni Strandini saab N2 kiirteed mööda, sealt edasi algavad liivarannad ja vaalavaatluspiirkond. Eriti ilus on umbes 20 km pikkune lõik Gordons Bayst Hermanuse suunas – väga ilus aga käänuline tee mägede ja ookeani vahel. Nii Strandis kui ka Gordons Bays on päris kenad ujumiseks sobivad liivarannad. Hermanus on tuntud ka kui LAV vaalapealinn – hooajal (juunist novembrini) näeb nii Hermanuse kesklinna lähedal kui ka ookeani äärsetes lahesoppides nii vaalu kui ka delfiine. Ka Hermanus ise on päris kena mereäärne linnake, kus võiks isegi mõne öö veeta.
- Cape Agulhas. Aafrika mandri lõunapoolseim tipp, India ja Atlandi ookeani ühinemiskoht. Sinna on N2 kiirteelt küll umbes 90 km, aga kui 4-5 tundi aega leidub, siis tasub käimist. Külas on ka üllatavalt hea veinipood ja Aafrika kõige lõunapoolsem baar. Suhteliselt lähedale jääb ka Arnistoni rand – ilmselt kõige sinisema veega ujumiskoht Western Capes.
- Strandloper! Kui teil on päev aega, siis see söögikoht väärib eraldi külastamist. Asub Kaplinnast umbes pooleteist tunni autosõidu kaugusel põhja suunas, Saldanha lahe ääres Langebaani külje all. Lihtne kalavõrkudest, lauajuppidest ja muust merest leitud atribuudist ehitatud söögikoht, mis teatud päevadel nädalas pakub kas lõuna- või õhtusööki või mõlemaid – vaadake kindlasti enne nende koduleheküljelt http://www.strandloper.com/ järele ja broneerige ära. Pakutakse 10-12 käiku erinevaid mereande, alates sinimerekarpidest kuni suitsukalade ja merevähini välja. Vahele ka üks käik lambahautist, kohapeal küpsetatud saia ja kohvi. Kestab umbes 3-4 tundi ja maksab kusagil 20 EUR ringis (maksmine ainult sularahas!). Lõunasöök algab kell 12 ja õhtusöök kell 18, hea oleks mitte väga hilineda. Kuigi kohapeal on ka baar olemas, siis on isegi soovituslik oma veinid coolerikastiga kaasa võtta.
Pikemad sõidud:
Kui mul endal on 4-5 päeva vaba aega, siis käin tavaliselt Knysnas ja Plettenberg Bays. Kõige mõistlikum on sõita sinna ja tagasi erinevaid teid mööda, siis näeb oluliselt rohkem. Ma ise sõidan reeglina mööda maalilist Route 62 – Kaplinnast umbes 420 km sõitu läbi Klein Karoo tasandiku. Õige Route 62 algab tegelikult alles Ashtonist, enne seda on N1 kiirtee ja Robertsoni veinipiirkond. Mäed vahelduvad tasandike ja üksikute viinamarjapõldudega, kohati kümnete kilomeetrite kaudu tühjust. Pärast Calitzdorpi kipub ehk juba veidi üksluiseks minema, aga kokkuvõttes siiski sõit, mille võiks korra elu jooksul läbi teha.
Pärast Ashtonit jäävad tee peale ilus Montagu külake, minu sõbra Meyer Jouberti veinimõis Joubert-Tradauw, Barrydale (sealses Barrydale Cellaris tehakse ühte LAV parimat brändit), Ronnies Sex Shop ja LAV portveinipealinn Calitzdorp.
Route 62 teises otsas olev Oudtshoorn linnana eriline vaatamisväärsus ei ole, kui ehk peatänava paarsada meetrit välja arvata. Samas peetakse Oudtshoorni maailma jaanalinnukasvatse pealinnaks – ka Muhu jaanalinnud on sealt pärit. Lisaks paljudele jaanalinnufarmidele (näiteks Cango Ostrich Farm, Safari Ostrich, Highgate) on kindlasti vaatamist väärt umbes 30 km kaugusel asuvad Cango koopad, samuti väike loomapark Cango Wildlife Ranch.
Oudtshoornist ookeani äärsesse George on veidi üle 60 km ilusat teed, sealt edasi juba imeilusa liivarannaga Wilderness, LAV austripealinn Knysna ja mitme ilusa liivarannaga Plettenberg Bay. Paljud kohalikud veedavad oma puhkuse just seal. Ööbida soovitan Knysnas, seal leidub kindlasti paariks päevaks tegevust – Knysna waterfront, laguuni austrikasvatus, Thesen Island, Leisure Island, The Heads ja päris kena kesklinn. Kui loomi soovite näha, siis Monkeyland ja Birds of Eden on suhteliselt lähedal. Knysna elevandipark ja Jukani meenutavad küll pigem loomaaeda, aga korra võib seal käia küll. Western Cape ja Eastern Cape piirialadele jäävad ka Tsitsikamma mets oma atraktsioonidega, Storms River ja maailma kõrgeim Bloukrans Bungy oma 216 meetriga.
Tagasi Kaplinna on mõistlik sõita mööda N2 kiirteed. Kui soovite päeva jagu privaatsemat rannapuhkust, siis jääge üheks päevaks Wildernessi – umbes 5 km pikkuse liivarannaga külake pakub nii ookeanivaatega majutust kui ka päris häid söögikohti. Minu enda lemmik on Serendipity – asub küll rannast mõne km kaugusel laguuni vastaskaldal, aga saadavad soovi korral sulle oma transpordi järele.
Mossel Bay on päris kena kesklinna ja rannaäärega, tasub tagasiteel korra sisse põigata. Mossel bay lähedusse N2 kiirtee ääres jäävad ka 2 päris OK loomaparki – Botlierskop ja Garden Route Game Reserve.
Kiirtee N2 sõidab mööda ka mitmest linnakesest – ma ise teen tavaliselt peatuse Swellendamis – see LAV vanuselt 3. linn (1. Cape Town, 2. Stellenbosch) on ka päris hea koht lõunaseks söögipeatuseks.
Kui olete varakult sõitma hakanud, siis jõuate ehk ka läbi põigata Aafrika mandri lõunapoolsemast tipust Cape Agulhas (sinna on kiirteelt küll umbes 90 km) või siis LAV vaalapealinnast Hermanusest. Samas jääb tee äärde Elgini veinipiirkond – tehke peatus kasvõi Paul Cluveris.